Înapoi la știri

Dodo Nita publică un album de artă dedicat graficienei Marga Stefanescu

16 Jan 2025
4 minute min
Elena Dumitrescu

Dodo Nita publică un album de artă dedicat graficienei Marga Stefanescu

Craiova - Cunoscutul critic și istoric al benzilor desenate, Dodo Nita, a lansat recent un album de artă dedicat graficei Marga Stefanescu, o artistă remarcabilă din perioada interbelică. Cartea a fost publicată la Editura "Revers" din Craiova și este o reeditare a lucrării sale anterioare, "Marga Stefanescu - Incredibilul destin al unei artiste centenare", apărută în 2019.

Albumul, care poartă mențiunea "ediția a II-a revăzută și adăugită", vine într-un nou format, cu dimensiuni de 30 x 21 cm și coperți cartonate, având un studiu monografic îmbogățit și ilustrații mai variate. Prefața este semnată de Ovidiu Pecican, un renumit istoric și profesor universitar, care subliniază importanța descoperirii vieții și activității lui Marga Stefanescu, o figură deosebită în peisajul cultural românesc.

Marga Stefanescu a fost una dintre primele femei graficiene române, dedicându-se ilustrației de carte și revistelor pentru copii. A trăit o viață lungă, având 102 ani la momentul decesului, pe 1 februarie 2015. De-a lungul carierei sale, a colaborat cu diverse publicații, inclusiv "Ziarul Copiilor", realizând copertile și ilustrațiile pentru peste 100 de volume destinate tinerilor.

În album, primii capitole sunt dedicate tatălui ei, poetul și magistratul Eugeniu Stefanescu-Est, explorând contribuția sa la literatura română și ceea ce Dodo Nita numește uitarea din zilele noastre. În plus, celelalte capitole analizează activitatea artistică a lui Marga Stefanescu și contextul cultural al vremii, incluzând informații inedite și o gamă variată de imagini din viața ei.

Născută pe 25 martie 1913 la București, Stefanescu a studiat la Academia de Arte Frumoase și a început să lucreze ca grafician. A fost cunoscută pentru ilustrațiile sale din revistele de tineret și pentru contribuțiile la benzile desenate. După 1948, ea a lucrat ca graficiană la Ministerul Agriculturii și a fost profesor de desen într-o instituție de învățământ superior din Galați.

Dodo Nita afirmă că, deși numele Margaretei Stefanescu nu este foarte cunoscut în prezent, contribuțiile sale în domeniul artei românești merită recunoaștere. Acest album devine astfel o punte între trecut și prezent, aducând în atenția publicului o personalitate care a lăsat o amprentă durabilă în cultura românească.

Finalizarea acestui album de artă nu doar că onorează memoria lui Marga Stefanescu, ci și contribuie la recuperarea valorii unor figuri artistice esențiale care au influențat dezvoltarea benzii desenate în România.

Alte postari din Cultura
Cultura

Iubitorii muzicii de cameră sunt invitați la un recital de excepție în Galați

Pe 14 mai 2026, începând cu ora 18:00, melomanii sunt așteptați la o seară artistică specială la Sala Rondă a Centrului Cultural „Dunărea de Jos” din Galați. Evenimentul, intitulat „Dialog intim cu vioară și pian”, îi va avea ca și protagoniști pe Juliya Belyanevich (vioară) și Ludmila Sokolova (pian).

Cultura

Festivalul Gulliver onorează mari personalități ale teatrului de animație

Festivalul Internațional de Animație „Gulliver” începe joi, 21 mai, cu o serie de activități culturale și educative, printre care se numără expoziția „In Memoriam Cristian Pepino și Stelian Stancu” - „Destine dedicate teatrului”. Aceasta este dedicată celor două figuri marcante ale teatrului de animație din România, Cristian Pepino și Stelian Stancu.

Cultura

Gabriel Gherbăluță își prezintă creația la întâlnirea literară recentă

Poetul Gabriel Gherbăluță, cunoscut ca GG, a citit recent douăsprezece poeme din cele două volume în pregătire, "Mă numesc Gabriel și sunt sonetodependent" și "Adicții". Evenimentul a avut loc vineri și a fost bine primit de cei prezenți, care l-au recunoscut ca autor al tărâmului său poetic, Poezoland, consacrat în literatura română.

Cultura

Galațiul a atras peste 20.000 de vizitatori în Noaptea Muzeelor 2026

Peste 20.000 de persoane au vizitat muzeele și spațiile culturale din Galați pe 23 mai 2026, în cadrul evenimentului Noaptea Muzeelor. Conform organizatorilor, cele mai multe vizite s-au înregistrat la Muzeul de Artă Vizuală Galați, Muzeul de Istorie „Paul Păltănea”, Complexul Muzeal de Științele Naturii și Muzeul Istoriei, Culturii și Spiritualității Creștine.

Acasa Recente Radio Județe