Înapoi la știri

Lansarea lucrării "Identitatea aromanilor din Albania" la Muzeul de Istorie din Galați

10 Nov 2024
4 minute min
Cristina Preda

Lansarea lucrării "Identitatea aromanilor din Albania" la Muzeul de Istorie din Galați

Pe 30 octombrie, la Casa Cuza a Muzeului de Istorie "Paul Paltanea" din Galați, a avut loc lansarea cărții "Identitatea aromanilor din Albania, de la elenizare și dictatură atee, la interculturalism", scrisă de Elsa Stavro și publicată de Editura Etnologică din București în 2024.

Evenimentul a fost organizat de profesorul Catalin Negoita, care a scris și prefata lucrării. Acesta a subliniat pe rețelele de socializare importanța povestirii despre aromani prezentată de prietena sa, Elsa Stavro. Volumul de 331 de pagini conține lucrarea de doctorat a autoarei, coordonată de profesorul universitar dr. Constantin Ardeleanu.

Pe lângă analiza științifică, cartea aduce în prim-plan mai multe povești despre identitatea aromanilor, evidențiind contribuția românilor, inclusiv a aromanilor, la formarea statului albanez modern. Totodată, lucrarea abordează aspecte mai puțin cunoscute, precum riscul dispariției aromanilor din Albania, recunoscuți ca minoritate în 2017. Procesul de "albanizare", urmat de perioada de elenizare, este o realitate actuală, conform statisticilor.

Cercetările și prezentările Elsei Stavro continuă să inspire optimism. În aceeași seară, a fost prezentat și un album fotografic realizat de un colectiv, în care Elsa Stavro a colaborat cu Emil Tircomnicu și Catalin Alexa. Albumul, intitulat "Lecturi vizuale etnologice la aromanii din Albania - Tirana, Kavaja, Durres: memorie, tradiție, grai, patrimoniu", subliniază și mai mult importanța acestei comunități.

Catalin Negoita a deschis evenimentul cu o scurtă prezentare a istoricului aromanilor, arătând cât de importantă este această comunitate în contextul balcanic. La finalul discursului său, el a felicitat-o pe Elsa pentru realizările ei academice, aducând în discuție și complexitatea studiilor asupra rolului aromanilor în istoria regiunii, în special în renașterea sârbească și grecească din secolele XIX și XX.

Lucrarea autoarei îmbină sociologia cu istoria culturii și istoria bisericească, evidențiind evenimente istorice semnificative, precum desființarea arhiepiscopiei de la Ohrid de către Patriarhia de la Constantinopol la sfârșitul secolului XVIII.

În încheiere, Elsa Stavro a exprimat recunoștința față de cei care au susținut-o în parcursul ei profesional, menționând sprijinul primit de la profesorii săi și prietenii din domeniu, subliniind astfel colaborarea și comunitatea academică care contribuie la promovarea studiilor despre identitatea aromanilor.

Alte postari din Cultura
Cultura

Iubitorii muzicii de cameră sunt invitați la un recital de excepție în Galați

Pe 14 mai 2026, începând cu ora 18:00, melomanii sunt așteptați la o seară artistică specială la Sala Rondă a Centrului Cultural „Dunărea de Jos” din Galați. Evenimentul, intitulat „Dialog intim cu vioară și pian”, îi va avea ca și protagoniști pe Juliya Belyanevich (vioară) și Ludmila Sokolova (pian).

Cultura

Festivalul Gulliver onorează mari personalități ale teatrului de animație

Festivalul Internațional de Animație „Gulliver” începe joi, 21 mai, cu o serie de activități culturale și educative, printre care se numără expoziția „In Memoriam Cristian Pepino și Stelian Stancu” - „Destine dedicate teatrului”. Aceasta este dedicată celor două figuri marcante ale teatrului de animație din România, Cristian Pepino și Stelian Stancu.

Cultura

Gabriel Gherbăluță își prezintă creația la întâlnirea literară recentă

Poetul Gabriel Gherbăluță, cunoscut ca GG, a citit recent douăsprezece poeme din cele două volume în pregătire, "Mă numesc Gabriel și sunt sonetodependent" și "Adicții". Evenimentul a avut loc vineri și a fost bine primit de cei prezenți, care l-au recunoscut ca autor al tărâmului său poetic, Poezoland, consacrat în literatura română.

Cultura

Galațiul a atras peste 20.000 de vizitatori în Noaptea Muzeelor 2026

Peste 20.000 de persoane au vizitat muzeele și spațiile culturale din Galați pe 23 mai 2026, în cadrul evenimentului Noaptea Muzeelor. Conform organizatorilor, cele mai multe vizite s-au înregistrat la Muzeul de Artă Vizuală Galați, Muzeul de Istorie „Paul Păltănea”, Complexul Muzeal de Științele Naturii și Muzeul Istoriei, Culturii și Spiritualității Creștine.

Acasa Recente Radio Județe