Generalul Gheorghiță Vlad, acuzat de complicitate la uzurparea funcției
Generalul Gheorghiță Vlad, șeful Statului Major General al Armatei Române, a fost pus sub acuzare de către Direcția Națională Anticorupție (DNA) pentru complicitate la uzurparea funcției. Conform informațiilor furnizate de digi24.ro, în acest dosar, procurorii susțin că generalul ar fi solicitat suplimentarea locurilor de la buget pentru o facultate din București, beneficiind astfel fiica unui coleg de-al său.