Concediu medical plătit integral pentru bolnavii cronici și oncologici din 1 iunie
Începând cu 1 iunie 2026, pacienții care suferă de boli cronice și oncologice vor beneficia din nou de concediu medical plătit în întregime, după abrogarea unei reglementări care reducea indemnizația pentru anumite categorii de bolnavi. Anunțul a fost făcut de prim-vicepreședintele PNL, Nicoleta Pauliuc, care a numit această modificare o corectare a unei „mari nedreptăți”.