Înapoi la știri

Muzeul de Artă Vizuală din Galați găzduiește mai multe expoziții în luna martie 2024. Iată ce poți vedea în acest weekend!

04 Mar 2024
4 minute min
Elena Dumitrescu
În acest weekend, gălățenii au o multitudine de opțiuni culturale de explorat în oraș. Laudat fiind pentru peste șapte decenii de prezență pe piața de artă vizuală, Muzeul de Artă Vizuală organizează expoziția personală "70/45 Gheorghe Gogescu", în paralel cu expoziția de patrimoniu "Linia nud", prezentând desene din cunoscuta colecție de grafică a muzeului. Galeriile de Artă găzduiesc sala "Nicolae Mantu", unde este expusă expoziția colectivă de pictură, grafică și sculptură "Emoţii şi culoare". În același timp, în Casa Artelor este amenajată o intrigantă expoziție de cămăși tradiționale din județul Galați. La Muzeul de Istorie și Lapidarium, sunt prezentate trei expoziții foto-documentare: "Maria Tănase - 110 ani de la naștere", "Repere arheologice la Dunărea de Jos" și "Civilizația tradițională din sudul Moldovei". Totodată, Casa Memorială "Costache Negri" din comuna omonimă este temporar închisă pentru vizitatori. Muzeul rural "Ion Avram Dunăreanu" din Suhurlui îi invită pe iubitorii de tradiții românești să exploreze expoziția "Ambient tradițional românesc". În comuna Ivești, la Casa "Hortensia Papadat Bengescu", expunerea "Personalități iveștene" a devenit deja popas favorit pentru cei care doresc să își aprofundeze cunoștințele despre personalitățile care au marcat această localitate. La Casa "Cuza Vodă", se sărbătoresc "85 ani de la inaugurarea Muzeului «Casa Cuza Vodă»". Momentan închisă, Casa Colecțiilor promite să fie una dintre principalele destinații culturale ale orașului. Muzeul Istoriei, Culturii și Spiritualității Creștine vă așteaptă să vizitați cele trei expoziții: "Portrete - tablouri, schițe, grafică" din colecția lui Vasile Joanta, expoziția dedicată ia românească și interiorul unei case tradiționale. Complexul Muzeal de Științe ale Naturii "Răsvan Angheluță" continuă să își impresioneze vizitatorii, însă în acest moment corpul principal - cu expozițiile temporare, Acvariul și Observatorul Astronomic - este închis pentru renovare. În schimb, Grădina Botanică vă întâmpină cu porțile deschise de miercuri până duminică, între orele 10,00 și 18,00, în timp ce Grădina Zoologică din Pădurea Gârboavele funcționează în aceleași zile, dar între orele 10,00 și 18,00, iar luni și marți rămâne închisă. Nu în ultimul rând, Biblioteca "V. A. Urechia" este pregătită să vă primească la propriile filiale, în zilele de luni până vineri, între orele 9,00 și 19,00, iar în timpul weekend-ului, duminică, programul este de la 9,00 la 13,00, astfel încât să puteți petrece cât mai mult timp cu frumoasa colecție de cărți existentă.
Alte postari din Cultura
Cultura

Iubitorii muzicii de cameră sunt invitați la un recital de excepție în Galați

Pe 14 mai 2026, începând cu ora 18:00, melomanii sunt așteptați la o seară artistică specială la Sala Rondă a Centrului Cultural „Dunărea de Jos” din Galați. Evenimentul, intitulat „Dialog intim cu vioară și pian”, îi va avea ca și protagoniști pe Juliya Belyanevich (vioară) și Ludmila Sokolova (pian).

Cultura

Festivalul Gulliver onorează mari personalități ale teatrului de animație

Festivalul Internațional de Animație „Gulliver” începe joi, 21 mai, cu o serie de activități culturale și educative, printre care se numără expoziția „In Memoriam Cristian Pepino și Stelian Stancu” - „Destine dedicate teatrului”. Aceasta este dedicată celor două figuri marcante ale teatrului de animație din România, Cristian Pepino și Stelian Stancu.

Cultura

Gabriel Gherbăluță își prezintă creația la întâlnirea literară recentă

Poetul Gabriel Gherbăluță, cunoscut ca GG, a citit recent douăsprezece poeme din cele două volume în pregătire, "Mă numesc Gabriel și sunt sonetodependent" și "Adicții". Evenimentul a avut loc vineri și a fost bine primit de cei prezenți, care l-au recunoscut ca autor al tărâmului său poetic, Poezoland, consacrat în literatura română.

Cultura

Galațiul a atras peste 20.000 de vizitatori în Noaptea Muzeelor 2026

Peste 20.000 de persoane au vizitat muzeele și spațiile culturale din Galați pe 23 mai 2026, în cadrul evenimentului Noaptea Muzeelor. Conform organizatorilor, cele mai multe vizite s-au înregistrat la Muzeul de Artă Vizuală Galați, Muzeul de Istorie „Paul Păltănea”, Complexul Muzeal de Științele Naturii și Muzeul Istoriei, Culturii și Spiritualității Creștine.

Acasa Recente Radio Județe