Înapoi la știri

Teatrul "Fani Tardini" din Galați a încheiat sezonul 2024-2025 cu o serie de spectacole de succes

23 Jul 2025
4 minute min
Cristina Preda

Teatrul "Fani Tardini" din Galați a încheiat sezonul 2024-2025 cu o serie de spectacole de succes

Sezonul 2024-2025 la Teatrul Dramatic „Fani Tardini” din Galați s-a încheiat cu rezultate remarcabile, potrivit site-ului viata-libera.ro. În acest interval, instituția a produs șase spectacole și a susținut 62 de reprezentații, dintre care 28 au fost cu sala plină. La evenimentele teatrului au participat peste 12.000 de spectatori, iar echipa a efectuat 13 deplasări în țară, dintre care 11 la festivaluri.

Conform sursei menționate, actorii teatrului au avut realizări notabile, printre care spectacole precum „Regina nopții”, care a avut premiera pe 28 septembrie 2024 și a fost scris și regizat de Leta Popescu. De asemenea, spectacolul „Odihnă plăcută”, de Francesca Fulop și Andrei Marius Barbu, a fost prezentat pentru prima dată pe 4 octombrie 2024, în cadrul Festivalului Național de Comedie, ediția a 35-a. Tot în această perioadă au avut loc premierele pieselor „Acasă la tata”, „Pescarusul”, de A.P. Cehov, „Fantoma”, și „Viața, moartea și învierea domnului Valentin Ionescu”.

În timpul stagiunii, patru reprezentații ale spectacolului „Regina nopții” au fost susținute la festivaluri importante. Printre acestea se numără Festivalul de Teatru de la Piatra Neamț, Stagiunea Internațională de Teatru organizată de ARCUB București, Festivalul Internațional „Zilele Teatrului Matei Vișniec” din Suceava și Festivalul Internațional de la Sibiu. Potrivit, citează site-ul, „spectacolul a avut un impact semnificativ și a fost aplaudat de publicul larg”.

Teatrul „Fani Tardini” a fost recunoscut și pentru succesul obținut la Premiile UNITER, unde a primit patru nominalizări. În plus, această producție a revenit pe scena din Galați cu cea mai bună actriță în rol principal, Oana Mogoș, care va fi interpretată pe 23 iulie pe scena SEAS din Constanța, notează sursa. În cele din urmă, festivalul din acest an a inclus și spectacole precum „Bujor”, de Doru Vatavului, regia Leta Popescu, și „Vrabia”, de Leta Popescu, scenografia Bogdan Spătaru, prezentate la Festivalul de Teatru de la Sfântu Gheorghe pe 28 noiembrie 2024.

Pentru sezonul 2025-2026, organizatorii pregătesc cea de-a 36-a ediție a Festivalului Național de Comedie, programată între 4 și 12 octombrie 2025. Potrivit informațiilor, selectie pentru festival va fi făcută de criticii Maria Zarnescu și Daria Ancuta. În cadrul evenimentului, vor fi prezenți teatre importante din toată țara, precum Teatrul Metropolis București, Teatrul Dramaturgilor Români București, Teatrul „Maria Filotti” din Brăila și Teatrul Excelsior din București, care vor prezenta spectacole variate, pentru toate gusturile.

Alte postari din Cultura
Cultura

Iubitorii muzicii de cameră sunt invitați la un recital de excepție în Galați

Pe 14 mai 2026, începând cu ora 18:00, melomanii sunt așteptați la o seară artistică specială la Sala Rondă a Centrului Cultural „Dunărea de Jos” din Galați. Evenimentul, intitulat „Dialog intim cu vioară și pian”, îi va avea ca și protagoniști pe Juliya Belyanevich (vioară) și Ludmila Sokolova (pian).

Cultura

Festivalul Gulliver onorează mari personalități ale teatrului de animație

Festivalul Internațional de Animație „Gulliver” începe joi, 21 mai, cu o serie de activități culturale și educative, printre care se numără expoziția „In Memoriam Cristian Pepino și Stelian Stancu” - „Destine dedicate teatrului”. Aceasta este dedicată celor două figuri marcante ale teatrului de animație din România, Cristian Pepino și Stelian Stancu.

Cultura

Gabriel Gherbăluță își prezintă creația la întâlnirea literară recentă

Poetul Gabriel Gherbăluță, cunoscut ca GG, a citit recent douăsprezece poeme din cele două volume în pregătire, "Mă numesc Gabriel și sunt sonetodependent" și "Adicții". Evenimentul a avut loc vineri și a fost bine primit de cei prezenți, care l-au recunoscut ca autor al tărâmului său poetic, Poezoland, consacrat în literatura română.

Cultura

Galațiul a atras peste 20.000 de vizitatori în Noaptea Muzeelor 2026

Peste 20.000 de persoane au vizitat muzeele și spațiile culturale din Galați pe 23 mai 2026, în cadrul evenimentului Noaptea Muzeelor. Conform organizatorilor, cele mai multe vizite s-au înregistrat la Muzeul de Artă Vizuală Galați, Muzeul de Istorie „Paul Păltănea”, Complexul Muzeal de Științele Naturii și Muzeul Istoriei, Culturii și Spiritualității Creștine.

Acasa Recente Radio Județe