Înapoi la știri

Diana Jipa și Ștefan Doniga, record mondial cu un turneu de concerte

11 Feb 2025
4 minute min
Ion Ionescu

Diana Jipa și Ștefan Doniga, record mondial cu un turneu de concerte

Violonista bucureșteană Diana Jipa și pianistul galatean Ștefan Doniga au reușit să intre în Cartea Recordurilor, după ce au susținut cel mai rapid turneu de concerte desfășurat pe toate continentele. Această performanță a fost recent validată de Guinness World Records, conform informațiilor oferite de Radio România Cultural.

Cei doi artiști români sunt singurii din lume care au reușit să concerteze în mai puțin de 100 de zile pe toate cele șapte continente, fiind primii care au susținut un concert profesionist de muzică clasică în Antarctica. Evenimentul din Antarctica a avut loc pe 14 decembrie 2024, iar reușita lor a fost consemnată și de publicația "Viața liberă".

Turneul, intitulat "Drumul Libertății", a avut o durată totală de 98 de zile și 22 de ore și a fost dedicat împlinirii a 35 de ani de la Revoluția Română din Decembrie 1989. Programul concertelor a inclus exclusiv muzică clasică românească, având scopul de a promova cultura română la nivel mondial. "Drumul Libertății" a început pe 7 septembrie 2024, la Bruxelles, iar pe parcursul celor aproape 100 de zile, cei doi artiști au concertat în orașe emblematice pentru ideea de libertate, printre care Bruxelles, Pretoria, Cebu (Filipine), Auckland (Noua Zeelandă), New York și Lima. Turneul s-a încheiat cu un concert la stația științifică chiliană "Julio Escudero" din Antarctica.

De remarcat este faptul că, până acum, singurii alți muzicieni care au susținut concerte pe toate continentele au fost membrii trupei rock Metallica, care au realizat această performanță în anul 2013.

Diana Jipa și Ștefan Doniga au declarat: "Povestea acestui proiect s-a născut din recunoștință și dragoste. Recunoștință pentru cei care ne-au adus libertate acum 35 de ani și dragoste pentru muzica românească. Ne-am bucurat de frumusețea și importanța libertății de a călători pe întreg Pământul, având șansa extraordinară de a ne putea afirma cultura și valorile fără rețineri și de a fi primiți cu brațele deschise pretutindeni. Prin această experiență, vrem să inspirăm și să motivăm tinerii să prețuiască libertatea și să-și urmeze visurile cu perseverență, pentru că doar așa le pot transforma în realitate. Suntem mândri de realizările noastre, de recunoașterea Guinness World Records și de faptul că am dus muzica românească pe primul loc în lume."

Cei doi artiști consideră că anunțarea recordului coincide frumos cu Ziua Culturii Naționale, transformând acest moment într-o dublă sărbătoare. În final, ei și-au exprimat recunoștința față de toți cei care i-au susținut și au promis că vor continua să progreseze mai departe.

Alte postari din Cultura
Cultura

Iubitorii muzicii de cameră sunt invitați la un recital de excepție în Galați

Pe 14 mai 2026, începând cu ora 18:00, melomanii sunt așteptați la o seară artistică specială la Sala Rondă a Centrului Cultural „Dunărea de Jos” din Galați. Evenimentul, intitulat „Dialog intim cu vioară și pian”, îi va avea ca și protagoniști pe Juliya Belyanevich (vioară) și Ludmila Sokolova (pian).

Cultura

Festivalul Gulliver onorează mari personalități ale teatrului de animație

Festivalul Internațional de Animație „Gulliver” începe joi, 21 mai, cu o serie de activități culturale și educative, printre care se numără expoziția „In Memoriam Cristian Pepino și Stelian Stancu” - „Destine dedicate teatrului”. Aceasta este dedicată celor două figuri marcante ale teatrului de animație din România, Cristian Pepino și Stelian Stancu.

Cultura

Gabriel Gherbăluță își prezintă creația la întâlnirea literară recentă

Poetul Gabriel Gherbăluță, cunoscut ca GG, a citit recent douăsprezece poeme din cele două volume în pregătire, "Mă numesc Gabriel și sunt sonetodependent" și "Adicții". Evenimentul a avut loc vineri și a fost bine primit de cei prezenți, care l-au recunoscut ca autor al tărâmului său poetic, Poezoland, consacrat în literatura română.

Cultura

Galațiul a atras peste 20.000 de vizitatori în Noaptea Muzeelor 2026

Peste 20.000 de persoane au vizitat muzeele și spațiile culturale din Galați pe 23 mai 2026, în cadrul evenimentului Noaptea Muzeelor. Conform organizatorilor, cele mai multe vizite s-au înregistrat la Muzeul de Artă Vizuală Galați, Muzeul de Istorie „Paul Păltănea”, Complexul Muzeal de Științele Naturii și Muzeul Istoriei, Culturii și Spiritualității Creștine.

Acasa Recente Radio Județe