Înapoi la știri

Peste 6.000 de persoane au vizitat muzeele din Galați în Noaptea Muzeelor

21 May 2025
3 minute min
Maria Popescu

Peste 6.000 de persoane au vizitat muzeele din Galați în Noaptea Muzeelor

În Noaptea Muzeelor, aproximativ 6.000 de vizitatori au pășit pragul instituțiilor culturale din Galați, care au oferit evenimente cu intrare liberă pe data de 17 mai. Conform informațiilor primite, locuitorii orașului au avut ocazia să savureze momente de cultură în weekendul recent încheiat, marcat de alegerile prezidențiale din România.

La Muzeul de Artă Vizuală, nu mai puțin de 1.563 de persoane au participat la diverse activități, inclusiv expoziții, lansări de carte, ateliere de creație și momente artistice. Prin intermediul expoziției de fotografie "Am fost la capătul lumii", realizată de Liviu Stănescu, vizitatorii au fost invitați să exploreze fragmente de lume surprinse în imagini. Evenimentul a fost deschis de artistul Stănescu, alături de managerul muzeului, Gheorghe Miron, și curatorul expoziției, Ada-Simona Biriș. Această expoziție rămâne deschisă până pe 15 iunie.

Muzeul de Istorie "Paul Paltanea" a atras, de asemenea, un număr semnificativ de vizitatori, 3.427 de persoane având ocazia să se bucure de expoziții variate, tir cu arcul și muzică. "Vă mulțumim pentru prezența în număr atât de mare! Curiozitatea și entuziasmul vostru ne inspiră să aducem istoria mai aproape de oameni", a transmis muzeul, însoțind mesajul de fotografii de la evenimente.

Muzeul Istoriei, Culturii și Spiritualității Creștine de la Dunărea de Jos a fost vizitat de 2.930 de persoane dornice să exploreze activitățile organizate. Cu ajutorul Ansamblului Folcloric "Doina Covurluiului", vizitatorii au putut admira obiecte expuse de meșteșugari și producători locali de miere și articole de pielărie. De asemenea, grupul "Altite de Galați" a adus un moment de măiestrie, iar doritorii au avut ocazia să viziteze Muzeul Eparhial.

Activitatea acestor evenimente a fost întărită și de voluntarii din Galați, printre care Ana Maria Rusu și Beatrice Toma de la Liceul "Emil Racoviță", care au afirmat că au venit cu plăcere să afle mai multe despre istoria orașului și să interacționeze cu ceilalți.

Astfel, "Noaptea Muzeelor" a fost o ocazie reușită de a aduce comunitatea împreună și de a celebra cultura locală.

Alte postari din Cultura
Cultura

Iubitorii muzicii de cameră sunt invitați la un recital de excepție în Galați

Pe 14 mai 2026, începând cu ora 18:00, melomanii sunt așteptați la o seară artistică specială la Sala Rondă a Centrului Cultural „Dunărea de Jos” din Galați. Evenimentul, intitulat „Dialog intim cu vioară și pian”, îi va avea ca și protagoniști pe Juliya Belyanevich (vioară) și Ludmila Sokolova (pian).

Cultura

Festivalul Gulliver onorează mari personalități ale teatrului de animație

Festivalul Internațional de Animație „Gulliver” începe joi, 21 mai, cu o serie de activități culturale și educative, printre care se numără expoziția „In Memoriam Cristian Pepino și Stelian Stancu” - „Destine dedicate teatrului”. Aceasta este dedicată celor două figuri marcante ale teatrului de animație din România, Cristian Pepino și Stelian Stancu.

Cultura

Gabriel Gherbăluță își prezintă creația la întâlnirea literară recentă

Poetul Gabriel Gherbăluță, cunoscut ca GG, a citit recent douăsprezece poeme din cele două volume în pregătire, "Mă numesc Gabriel și sunt sonetodependent" și "Adicții". Evenimentul a avut loc vineri și a fost bine primit de cei prezenți, care l-au recunoscut ca autor al tărâmului său poetic, Poezoland, consacrat în literatura română.

Cultura

Galațiul a atras peste 20.000 de vizitatori în Noaptea Muzeelor 2026

Peste 20.000 de persoane au vizitat muzeele și spațiile culturale din Galați pe 23 mai 2026, în cadrul evenimentului Noaptea Muzeelor. Conform organizatorilor, cele mai multe vizite s-au înregistrat la Muzeul de Artă Vizuală Galați, Muzeul de Istorie „Paul Păltănea”, Complexul Muzeal de Științele Naturii și Muzeul Istoriei, Culturii și Spiritualității Creștine.

Acasa Recente Radio Județe