Înapoi la știri

Florin Marin, artist consacrat, expune la Muzeul de Artă Vizuală

29 Jul 2024
4 minute min
Cristina Preda

Florin Marin, artist consacrat, expune la Muzeul de Artă Vizuală

Florin Marin, un nume recunoscut în lumea artei, a debutat în 2004, organizând o expoziție alături de soția sa, sculptorița Elena Ilash, cunoscută sub titlul „Ilash versus Marin”. A continuat cu o expoziție de desene de sculptură în 2005, la Galeria „Mon D'Art” din Tiglina I, iar ulterior s-a stabilit în Cluj-Napoca, orașul unde ambos au studiat și unde au absolvit în 2001 Universitatea de Arte și Design.

Începând din 2006, Florin Marin a început o carieră didactică universitară. În 2008 a obținut titlul de master și, în 2015, titlul de doctor în Arte Vizuale. A avansat rapid în ierarhia academică, ajungând conferențiar și director al Departamentului de Sculptură, iar în prezent ocupă funcția de decan al Facultății de Arte Plastice.

Pe lângă activitatea universitară, artistul a avut o carieră artistică foarte activă. A organizat expoziții personale la Cluj-Napoca în anii 2015, 2016 și 2020, dar și în București în 2022. A participat la numeroase evenimente importante, atât naționale cât și internaționale, în orașe precum Iași, Galați, Sibiu, Baia Mare și chiar în străinătate, în localități din Austria, Polonia, Ungaria, Italia și Franța.

În 2007, a creat o statuie a avocatului Augustin Ratiu, iar în 2008 bustul profesorului Emil Negrutiu de la UMF Cluj-Napoca. Pentru Opera Națională din Cluj-Napoca, a realizat trofeele pentru Premiul „Popovici Bayreuth” și Premiul „Alexandru Farcaș”. De asemenea, a colaborat cu AnimaArt Cluj-Napoca și a lucrat la spectacole de teatru de păpuși în Cluj și Alba-Iulia.

Florin Marin a fost distins cu premii importante precum Bursa de sculptură „George Apostu” în 1999 și Premiul I la Concursul Național „Ion Irimescu” în 2006. Lucrările sale se regăsesc în colecții din România, Anglia, Austria, Franța și Italia.

În prezent, la Muzeul de Artă Vizuală, artistul expune lucrări de sculptură ronde-bosse din metal, precum și o serie de desene realizate în tehnica D-3, ce descriu arhitecturi geometrice fascinante. O atracție deosebită este sculptura monumentală „Rochia de metal”, înaltă de peste 2 metri, pe care sculptorul a donat-o muzeului. Aceasta face parte din ciclul „Iron Meninas”, inspirat de vestimentația „Infantelor” din lucrările lui Diego Velazquez.

Expoziția lui Florin Marin este un act cultural valoros, demonstrând devotamentul artistului față de rădăcinile sale și dorința de a surprinde cu lucrări estetice deosebite publicul din Galați. Aceasta este o oportunitate excelentă pentru iubitorii artei de a admira creațiile unui artist modern, care abordează teme importante și reușește să transmită emoții prin arta sa.

Alte postari din Cultura
Cultura

Iubitorii muzicii de cameră sunt invitați la un recital de excepție în Galați

Pe 14 mai 2026, începând cu ora 18:00, melomanii sunt așteptați la o seară artistică specială la Sala Rondă a Centrului Cultural „Dunărea de Jos” din Galați. Evenimentul, intitulat „Dialog intim cu vioară și pian”, îi va avea ca și protagoniști pe Juliya Belyanevich (vioară) și Ludmila Sokolova (pian).

Cultura

Festivalul Gulliver onorează mari personalități ale teatrului de animație

Festivalul Internațional de Animație „Gulliver” începe joi, 21 mai, cu o serie de activități culturale și educative, printre care se numără expoziția „In Memoriam Cristian Pepino și Stelian Stancu” - „Destine dedicate teatrului”. Aceasta este dedicată celor două figuri marcante ale teatrului de animație din România, Cristian Pepino și Stelian Stancu.

Cultura

Gabriel Gherbăluță își prezintă creația la întâlnirea literară recentă

Poetul Gabriel Gherbăluță, cunoscut ca GG, a citit recent douăsprezece poeme din cele două volume în pregătire, "Mă numesc Gabriel și sunt sonetodependent" și "Adicții". Evenimentul a avut loc vineri și a fost bine primit de cei prezenți, care l-au recunoscut ca autor al tărâmului său poetic, Poezoland, consacrat în literatura română.

Cultura

Galațiul a atras peste 20.000 de vizitatori în Noaptea Muzeelor 2026

Peste 20.000 de persoane au vizitat muzeele și spațiile culturale din Galați pe 23 mai 2026, în cadrul evenimentului Noaptea Muzeelor. Conform organizatorilor, cele mai multe vizite s-au înregistrat la Muzeul de Artă Vizuală Galați, Muzeul de Istorie „Paul Păltănea”, Complexul Muzeal de Științele Naturii și Muzeul Istoriei, Culturii și Spiritualității Creștine.

Acasa Recente Radio Județe