Înapoi la știri

La Biblioteca Dunărea de Jos au fost lansate două cărți ale profesorului Carmen Andrei

23 Nov 2025
2 minute min
Cristina Preda

La Biblioteca Dunărea de Jos au fost lansate două cărți ale profesorului Carmen Andrei

La Biblioteca Universității "Dunărea de Jos" din Galați au fost lansate două volume semnate de scriitoarea și profesoara universitară Carmen Andrei. Evenimentul, desfășurat într-un cadru prietenos, a fost moderat de un invitat special, iar alături de autoare au luat cuvântul eminescologul George Lateș și scriitorul Veaceslav Cușter.

Unul dintre volume este un jurnal existențial, iar celălalt cuprinde poezie cu un sens profund. Carmen Andrei, cadru didactic la Facultatea de Litere, predă literatură franceză contemporană și a tradus peste 20 de lucrări din literatura franceză și francofonă în limba română.

Conform viata-libera.ro, în paginile jurnalului „O lună la Șura Mică. Jurnal în miride” (Ed. Casei de Științe, Cluj, 2025), autoarea exprimă o declarație profundă de dragoste pentru limbile lumii, evidențiind legătura sa cu Limbajul și Cuvântul, în timp ce poezia sa ne invită într-un univers literar original, colorat și plin de simboluri.

Volumul de poezie și cel de proză ascund o lume complexă și atent construită, cu accente nonconformiste și intertextualități ce îmbină referințe culturale diverse. Carmen Andrei reușește să creeze „o viață literară furtunoasă”, în care limbajul e folosit ca un adevărat instrument, iar tema cărților ca univers al umanității devine nucleul creațiilor sale.

Alte postari din Cultura
Cultura

Gabriel Gherbăluță își prezintă creația la întâlnirea literară recentă

Poetul Gabriel Gherbăluță, cunoscut ca GG, a citit recent douăsprezece poeme din cele două volume în pregătire, "Mă numesc Gabriel și sunt sonetodependent" și "Adicții". Evenimentul a avut loc vineri și a fost bine primit de cei prezenți, care l-au recunoscut ca autor al tărâmului său poetic, Poezoland, consacrat în literatura română.

Cultura

Iubitorii muzicii de cameră sunt invitați la un recital de excepție în Galați

Pe 14 mai 2026, începând cu ora 18:00, melomanii sunt așteptați la o seară artistică specială la Sala Rondă a Centrului Cultural „Dunărea de Jos” din Galați. Evenimentul, intitulat „Dialog intim cu vioară și pian”, îi va avea ca și protagoniști pe Juliya Belyanevich (vioară) și Ludmila Sokolova (pian).

Cultura

Gala Premiilor UNITER aduce Galațiul în lumina reflectoarelor

Numele Galațiului și al Teatrului Dramatic „Fani Tardini” au fost menționate de două ori pe scena Galei Premiilor UNITER, eveniment dedicat teatrului românesc. Dintre cele trei nominalizări, una a fost câștigată la votul publicului, marcând o seară memorabilă pentru artiștii din Galați, printre care și tinerele actrițe Sabina Crăescu și Ama Beschieru, conform viata-libera.ro.

Cultura

Galațiul a atras peste 20.000 de vizitatori în Noaptea Muzeelor 2026

Peste 20.000 de persoane au vizitat muzeele și spațiile culturale din Galați pe 23 mai 2026, în cadrul evenimentului Noaptea Muzeelor. Conform organizatorilor, cele mai multe vizite s-au înregistrat la Muzeul de Artă Vizuală Galați, Muzeul de Istorie „Paul Păltănea”, Complexul Muzeal de Științele Naturii și Muzeul Istoriei, Culturii și Spiritualității Creștine.

Acasa Recente Radio Județe