Înapoi la știri

Lansare de carte la Salonul Cultural "Armonii de toamnă" din Galați

29 Apr 2025
4 minute min
Ion Ionescu

Lansare de carte la Salonul Cultural "Armonii de toamnă" din Galați

La Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor (CARP) din Galați a avut loc un eveniment literar special, denumit "Armonii de toamnă". Cu această ocazie, poetul consacrat Valeriu Valegvi, discipol al renumitului Simon Ajarescu, a lansat două volume de carte, iar poezia a fost adusă la viață prin debutul Aurei Golomoz. Volumul ei, intitulat "Umbre fertile de taur", a fost publicat de editura Boem@ din Galați.

Cărțile lui Valegvi au fost prezentate cu multă emoție. "Fructul oprit al confesiunii", o lucrare ce combină eseuri și poezii inedite, a fost tipărită la editura Bibliotecii județene "V.A. Urechia" Galați, Axis Libri. De asemenea, "Mersul pe gânduri" a fost publicată de editura Detectiv literar din București.

Evenimentul a fost moderat de profesorul Ghita Nazare, care a oferit și detalii biografice despre cei doi scriitori. Între timp, au lipsit doi invitați importanți, profesorii Cătălin Enica și Vasile Leonte, dar au fost prezenți prin gânduri și mesaje. Coca Coralia Drăgan, o veche colegă de cenaclu a actorului Lica Danila, a suplinit absența acestuia cu brio în timpul recitării.

Printre intervențiile de la eveniment s-au numărat și cele ale profesorilor George Lătes, Gabriel Gherbăluță, Gina Marinescu și Toader Buhaescu. Vasile Manole a adus umor la eveniment cu epigramele sale, iar Maricica Gavrilită a împărtășit amintiri din copilăria Aurei. Nastase Marin a adus, de asemenea, contribuții valoroase la prezentarea poetei.

Aurora a fost lăudată de Alina Beatrice Cheșca, care a subliniat complexitatea lumii interioare pe care poeta o oferă cititorilor. Alina a spus: „...poeta îi dăruiește cititorului o fereastră deschisă spre propriul suflet, o lume interioară complexă și fragilă, în care cuvintele devin punți între realitate și vis."

Scriitorul Petre Rau a anunțat că va publica o cronică de carte cu titlul "O tânără poetă are curajul să ia taurul de coarne". El a remarcat că poezia Aurei este o reflecție a sensibilității ei artistice și că elasticitatea versului îi permite să își prezinte adevărurile în mod accesibil.

De asemenea, Valegvi a fost caracterizat ca un poet care își afirmă misiunea prin scriere, recunoscând că „A fi poet este Legea Supremă!” La finalul serii, rima și mesajul profund al versurilor au rămas în inimile participanților. Conform celor spuse, „nu te încrede în zâmbetul nimănui” este un mesaj puternic din volumul „Mersul pe gânduri”, lăsând o impresie de neșters asupra celor prezenți.

Alte postari din Cultura
Cultura

Iubitorii muzicii de cameră sunt invitați la un recital de excepție în Galați

Pe 14 mai 2026, începând cu ora 18:00, melomanii sunt așteptați la o seară artistică specială la Sala Rondă a Centrului Cultural „Dunărea de Jos” din Galați. Evenimentul, intitulat „Dialog intim cu vioară și pian”, îi va avea ca și protagoniști pe Juliya Belyanevich (vioară) și Ludmila Sokolova (pian).

Cultura

Festivalul Gulliver onorează mari personalități ale teatrului de animație

Festivalul Internațional de Animație „Gulliver” începe joi, 21 mai, cu o serie de activități culturale și educative, printre care se numără expoziția „In Memoriam Cristian Pepino și Stelian Stancu” - „Destine dedicate teatrului”. Aceasta este dedicată celor două figuri marcante ale teatrului de animație din România, Cristian Pepino și Stelian Stancu.

Cultura

Gabriel Gherbăluță își prezintă creația la întâlnirea literară recentă

Poetul Gabriel Gherbăluță, cunoscut ca GG, a citit recent douăsprezece poeme din cele două volume în pregătire, "Mă numesc Gabriel și sunt sonetodependent" și "Adicții". Evenimentul a avut loc vineri și a fost bine primit de cei prezenți, care l-au recunoscut ca autor al tărâmului său poetic, Poezoland, consacrat în literatura română.

Cultura

Galațiul a atras peste 20.000 de vizitatori în Noaptea Muzeelor 2026

Peste 20.000 de persoane au vizitat muzeele și spațiile culturale din Galați pe 23 mai 2026, în cadrul evenimentului Noaptea Muzeelor. Conform organizatorilor, cele mai multe vizite s-au înregistrat la Muzeul de Artă Vizuală Galați, Muzeul de Istorie „Paul Păltănea”, Complexul Muzeal de Științele Naturii și Muzeul Istoriei, Culturii și Spiritualității Creștine.

Acasa Recente Radio Județe