Înapoi la știri

Lansarea cărții „Fetele de la Cuza” la Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor

06 Apr 2025
4 minute min
Maria Popescu

Lansarea cărții „Fetele de la Cuza” la Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor

Într-o atmosferă plină de emoție, Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor (CARP) din Galați a găzduit recent lansarea cărții „Fetele de la Cuza”, o lucrare care adună amintiri ale fostelor eleve ale Colegiului Național "Alexandru Ioan Cuza". Evenimentul, descris de viata-libera.ro ca fiind o întâlnire plină de nostalgie, a reunit femei care au absolvit liceul acum 50 de ani, oferindu-le ocazia de a revivifica la amintiri din anii de școală.

Aglomerarea de la intrare a fost un semn al popularității acestui eveniment, cu grupuri de tineri care se plimbau în jurul locației. Decorul a fost o combinație de flori, bilețele misterioase și mese pline de fotocopii și manuscrise, care au creat o atmosferă artistică.

Profesorul Ghita Nazare, prezentatorul serii, a subliniat importanța întâlnirilor de acest fel, evidențiind entuziasmul participanților și relevanța temei întâlnirii. „Cartea aparține întregii generații de acum 50 de ani, în numele căreia vorbește autoarea, Laila Samoil Chitic”, a declarat el, oferind apoi detalii despre istoria clădirii-gazdă.

În cadrul evenimentului, doamna Luminita Crihana, profesoară la Colegiul Cuza, a apreciat contribuția autoarei, care a reușit să surprindă esența vieții școlare. „Se cuvine să laudăm memorialistul din lucrarea de azi”, a menționat aceasta, punând accent pe nevoia de a rememora trecutul.

Autoarea, Laila Samoil Chitic, a explicat că ideea de a publica această carte a apărut din dorința colegelor de generație de a sărbători aniversarea absolvirii. „Am adunat contribuții din diverse perioade și cu diferiți inițiatori într-un singur text care reflectă adolescența trăită intens”, a afirmat Chitic.

Un alt moment al serii a fost dat de prof. Mariana Anton, care a prezentat o formulă experimentala prin care elevii au luat locul profesorilor, citind pasaje din carte. Aceasta a fost o oportunitate pentru tineri de a se exprima și a interacționa cu amintirile prezentate în volum.

Finalul evenimentului a fost marcat de o tombola inedită, unde participanții au avut ocazia de a câștiga premii simbolice, amintind de vremurile de altădată. Doamna Laila Samoil Chitic a fost recompensată cu Diploma de excelență a CARP și a Salonului "Armonii de toamnă", pentru contribuția sa valoroasă la promovarea și păstrarea acestor amintiri.

Prin această lansare, fostele eleve ale liceului „Cuza” au avut ocazia să își reamintească de anii tinereții, bucurându-se de fiecare clipă colectivă, chiar dacă semnele timpului se fac simțite.

Alte postari din Cultura
Cultura

Iubitorii muzicii de cameră sunt invitați la un recital de excepție în Galați

Pe 14 mai 2026, începând cu ora 18:00, melomanii sunt așteptați la o seară artistică specială la Sala Rondă a Centrului Cultural „Dunărea de Jos” din Galați. Evenimentul, intitulat „Dialog intim cu vioară și pian”, îi va avea ca și protagoniști pe Juliya Belyanevich (vioară) și Ludmila Sokolova (pian).

Cultura

Festivalul Gulliver onorează mari personalități ale teatrului de animație

Festivalul Internațional de Animație „Gulliver” începe joi, 21 mai, cu o serie de activități culturale și educative, printre care se numără expoziția „In Memoriam Cristian Pepino și Stelian Stancu” - „Destine dedicate teatrului”. Aceasta este dedicată celor două figuri marcante ale teatrului de animație din România, Cristian Pepino și Stelian Stancu.

Cultura

Gabriel Gherbăluță își prezintă creația la întâlnirea literară recentă

Poetul Gabriel Gherbăluță, cunoscut ca GG, a citit recent douăsprezece poeme din cele două volume în pregătire, "Mă numesc Gabriel și sunt sonetodependent" și "Adicții". Evenimentul a avut loc vineri și a fost bine primit de cei prezenți, care l-au recunoscut ca autor al tărâmului său poetic, Poezoland, consacrat în literatura română.

Cultura

Galațiul a atras peste 20.000 de vizitatori în Noaptea Muzeelor 2026

Peste 20.000 de persoane au vizitat muzeele și spațiile culturale din Galați pe 23 mai 2026, în cadrul evenimentului Noaptea Muzeelor. Conform organizatorilor, cele mai multe vizite s-au înregistrat la Muzeul de Artă Vizuală Galați, Muzeul de Istorie „Paul Păltănea”, Complexul Muzeal de Științele Naturii și Muzeul Istoriei, Culturii și Spiritualității Creștine.

Acasa Recente Radio Județe