Înapoi la știri

Pictorița Clara Cantemir: 120 de ani de la naștere

27 Jan 2025
3 minute min
Ion Ionescu

Pictorița Clara Cantemir: 120 de ani de la naștere

Pictorița Clara Cantemir, celebrată pentru contribuțiile sale remarcabile la arta românească, a împlinit recent 120 de ani de la naștere. Născută pe 22 ianuarie 1905 în Hârlău, județul Iași, Clara Cantemir a devenit o figură importantă în lumea artei, urmând studii la Școala de Arte Frumoase din Iași, unde a fost îndrumată de artiști de seamă precum Octav Băncilă, Gheorghe Popovici și Ștefan Dimitrescu.

În perioada interbelică, după căsătoria cu un comandor de aviație, a ajuns să predea la Liceul de Fete din Tecuci. Aici, în 1936, a organizat prima sa expoziție personală, marcând începutul unei cariere artistice fructuoase. Pe parcursul anilor, a expus lucrările sale în București în 1943, 1944, 1947, 1958, 1967, și 1977, devenind o prezență constantă în viața artistică românească.

Clara Cantemir a participat la evenimente importante, inclusiv la manifestările Asociației „Tinerimea Artistică” din 1944 și la Saloanele Moldovei. După 1948, a avut ocazia să expună la diverse expoziții de stat și la alte evenimente organizate atât în București, cât și în întreaga țară. Lucrările sale au fost apreciate și pe plan internațional, fiind expuse în orașe precum Paris, Helsinki, Tokyo, Berlin și multe altele.

Talentul său a fost recunoscut prin premii importante, inclusiv Premiul pentru Acuarelă la Saloanele Moldovei în 1943 și Medalia Meritul Cultural, clasa I, în 1968. A încetat din viață pe 13 decembrie 1993 la București, dar moștenirea sa artistică continue să trăiască prin lucrările sale.

Clara Cantemir este menționată în numeroase lucrări de specialitate, ce scot în evidență contribuțiile sale la arta românească. Stiliul său postimpresionist, în special în acuarelă, o plasează în rândul artiștilor de seamă ai vremii, continuând tradiția celor mai mari pictori români. Talentul său de a surprinde variabilitatea luminii și frumusețea naturii este vizibil în fiecare tablou, transmițând emoții profunde și o observație acută a peisajelor românești.

Alte postari din Cultura
Cultura

Iubitorii muzicii de cameră sunt invitați la un recital de excepție în Galați

Pe 14 mai 2026, începând cu ora 18:00, melomanii sunt așteptați la o seară artistică specială la Sala Rondă a Centrului Cultural „Dunărea de Jos” din Galați. Evenimentul, intitulat „Dialog intim cu vioară și pian”, îi va avea ca și protagoniști pe Juliya Belyanevich (vioară) și Ludmila Sokolova (pian).

Cultura

Festivalul Gulliver onorează mari personalități ale teatrului de animație

Festivalul Internațional de Animație „Gulliver” începe joi, 21 mai, cu o serie de activități culturale și educative, printre care se numără expoziția „In Memoriam Cristian Pepino și Stelian Stancu” - „Destine dedicate teatrului”. Aceasta este dedicată celor două figuri marcante ale teatrului de animație din România, Cristian Pepino și Stelian Stancu.

Cultura

Gabriel Gherbăluță își prezintă creația la întâlnirea literară recentă

Poetul Gabriel Gherbăluță, cunoscut ca GG, a citit recent douăsprezece poeme din cele două volume în pregătire, "Mă numesc Gabriel și sunt sonetodependent" și "Adicții". Evenimentul a avut loc vineri și a fost bine primit de cei prezenți, care l-au recunoscut ca autor al tărâmului său poetic, Poezoland, consacrat în literatura română.

Cultura

Galațiul a atras peste 20.000 de vizitatori în Noaptea Muzeelor 2026

Peste 20.000 de persoane au vizitat muzeele și spațiile culturale din Galați pe 23 mai 2026, în cadrul evenimentului Noaptea Muzeelor. Conform organizatorilor, cele mai multe vizite s-au înregistrat la Muzeul de Artă Vizuală Galați, Muzeul de Istorie „Paul Păltănea”, Complexul Muzeal de Științele Naturii și Muzeul Istoriei, Culturii și Spiritualității Creștine.

Acasa Recente Radio Județe