Înapoi la știri

Vernisajul Andreei Gabriela Tudor la Galeria "Gheorghe Naum" din Brăila

21 Oct 2024
4 minute min
Andrei Miroslavescu

Vernisajul Andreei Gabriela Tudor la Galeria "Gheorghe Naum" din Brăila

Pe data de 3 octombrie, Galeria "Gheorghe Naum" din Brăila a găzduit vernisajul celei de-a doua expoziții personale a artistei Andreea Gabriela Tudor, absolventă a Universității "Dunărea de Jos" din Galați. Evenimentul a reunit un public numeros din Brăila și Galați, inclusiv profesori, artiști plastici, studenți și jurnaliști, care au venit să admire lucrările artistei.

Printre invitați s-au numărat nume cunoscute precum Sorina Vadeanu, Liviu Adrian Sandu, Adrian Cornel Corcăcel și Erika Guadagnin. Expoziția este o continuare a primei sale expoziții, desfășurată în Galați, și subliniază legăturile artistice dintre cele două orașe. Andreea Gabriela Tudor a subliniat importanța Galațiului, atât ca loc de studii, cât și ca sursă de inspirație pentru lucrările sale, multe dintre ele având în prim-plan imagini cu orașul.

Printre lucrările expuse se numără colaje ce oferă o viziune diversă asupra Galațiului și o serie de instalații inspirate din activitățile de documentare pentru studiile sale. Lucrările combină creativitatea artistică cu un umor subtil, cum este cazul lucrării "Decembrie 1993", care face referire la revoluția din decembrie, dar evocă în același timp o poveste neașteptată. Alte lucrări, precum "Vânătorii de timp", provoacă privitorii să se gândească la conceptul trecerii timpului și la impactul acestuia.

Curatorul expoziției, Fatme, muzeograf la Muzeul Brăilei "Carol I", a evidențiat cum lucrările Andreei îmbină teme precum memoria, spațiul și identitatea națională. De asemenea, artistei i-a fost recunoscută abilitatea de a aborda într-un mod subtil concepte legate de individ și națiune, reflectate în creația sa "Pledoarie pentru artă și cultura unei națiuni".

Expoziția include lucrări realizate în ultimii doi-trei ani, care evocă momente din viața personală a artistei, cum ar fi fotografiile de familie. Una dintre lucrări, intitulată "Chiralitate I", este un omagiu adus Chirei Chiralina, simbol al spațiului Dunării de Jos.

În ajunul vernisajului, un grup de elevi de la liceul de artă din Brăila a interacționat cu Andreea, care a împărtășit cu ei experiențele sale și a subliniat importanța pasiunii în atingerea visurilor. În plus, alte lucrări, precum "Never ending war", accentuează problemele sociale actuale, punând în discuție aspecte umane universale.

Cu acest eveniment, Andreea Gabriela Tudor își consolidează poziția pe scena artistică din România, atrăgând atenția asupra talentului și perspectivei unice pe care o aduce în arta contemporană.

Alte postari din Cultura
Cultura

Iubitorii muzicii de cameră sunt invitați la un recital de excepție în Galați

Pe 14 mai 2026, începând cu ora 18:00, melomanii sunt așteptați la o seară artistică specială la Sala Rondă a Centrului Cultural „Dunărea de Jos” din Galați. Evenimentul, intitulat „Dialog intim cu vioară și pian”, îi va avea ca și protagoniști pe Juliya Belyanevich (vioară) și Ludmila Sokolova (pian).

Cultura

Festivalul Gulliver onorează mari personalități ale teatrului de animație

Festivalul Internațional de Animație „Gulliver” începe joi, 21 mai, cu o serie de activități culturale și educative, printre care se numără expoziția „In Memoriam Cristian Pepino și Stelian Stancu” - „Destine dedicate teatrului”. Aceasta este dedicată celor două figuri marcante ale teatrului de animație din România, Cristian Pepino și Stelian Stancu.

Cultura

Gabriel Gherbăluță își prezintă creația la întâlnirea literară recentă

Poetul Gabriel Gherbăluță, cunoscut ca GG, a citit recent douăsprezece poeme din cele două volume în pregătire, "Mă numesc Gabriel și sunt sonetodependent" și "Adicții". Evenimentul a avut loc vineri și a fost bine primit de cei prezenți, care l-au recunoscut ca autor al tărâmului său poetic, Poezoland, consacrat în literatura română.

Cultura

Galațiul a atras peste 20.000 de vizitatori în Noaptea Muzeelor 2026

Peste 20.000 de persoane au vizitat muzeele și spațiile culturale din Galați pe 23 mai 2026, în cadrul evenimentului Noaptea Muzeelor. Conform organizatorilor, cele mai multe vizite s-au înregistrat la Muzeul de Artă Vizuală Galați, Muzeul de Istorie „Paul Păltănea”, Complexul Muzeal de Științele Naturii și Muzeul Istoriei, Culturii și Spiritualității Creștine.

Acasa Recente Radio Județe