Înapoi la știri

Doi artiști gălățeni participă la expoziția „România în patrimoniul cultural UNESCO”

22 Nov 2025
1 minut min
Maria Simionescu

Doi artiști gălățeni participă la expoziția „România în patrimoniul cultural UNESCO”

În perioada 17-23 noiembrie, Gheorghe Miron și Ana Maria Cocoș, membri ai Filialei Galați a Uniunii Artiștilor Plastici din România, vor reprezenta orașul la Palatul Parlamentului. Cei doi artiști vor expune lucrări de pictură într-un eveniment dedicat valorilor culturale românești din patrimoniul UNESCO.

Expoziția reunește creatori din întreaga țară, subliniind moștenirea culturală pe care România o promovează atât pe plan național, cât și internațional. Evenimentul urmărește punerea în valoare a patrimoniului UNESCO prin arta contemporană.

Potrivit viata-libera.ro, această expoziție reprezintă o oportunitate pentru artiștii gălățeni de a-și prezenta creațiile și de a contribui la promovarea valorilor culturale românești incluse în patrimoniul UNESCO, începând cu anul 2025.

Manifestarea dedicată artei și culturii este găzduită de Palatul Parlamentului, unul dintre cele mai cunoscute simboluri ale Bucureștiului, oferind vizitatorilor o perspectivă variată asupra patrimoniului național, ceea ce contribuie la creșterea interesului pentru arta plastică românească.

Alte postari din Cultura
Cultura

Gabriel Gherbăluță își prezintă creația la întâlnirea literară recentă

Poetul Gabriel Gherbăluță, cunoscut ca GG, a citit recent douăsprezece poeme din cele două volume în pregătire, "Mă numesc Gabriel și sunt sonetodependent" și "Adicții". Evenimentul a avut loc vineri și a fost bine primit de cei prezenți, care l-au recunoscut ca autor al tărâmului său poetic, Poezoland, consacrat în literatura română.

Cultura

Iubitorii muzicii de cameră sunt invitați la un recital de excepție în Galați

Pe 14 mai 2026, începând cu ora 18:00, melomanii sunt așteptați la o seară artistică specială la Sala Rondă a Centrului Cultural „Dunărea de Jos” din Galați. Evenimentul, intitulat „Dialog intim cu vioară și pian”, îi va avea ca și protagoniști pe Juliya Belyanevich (vioară) și Ludmila Sokolova (pian).

Cultura

Gala Premiilor UNITER aduce Galațiul în lumina reflectoarelor

Numele Galațiului și al Teatrului Dramatic „Fani Tardini” au fost menționate de două ori pe scena Galei Premiilor UNITER, eveniment dedicat teatrului românesc. Dintre cele trei nominalizări, una a fost câștigată la votul publicului, marcând o seară memorabilă pentru artiștii din Galați, printre care și tinerele actrițe Sabina Crăescu și Ama Beschieru, conform viata-libera.ro.

Cultura

Galațiul a atras peste 20.000 de vizitatori în Noaptea Muzeelor 2026

Peste 20.000 de persoane au vizitat muzeele și spațiile culturale din Galați pe 23 mai 2026, în cadrul evenimentului Noaptea Muzeelor. Conform organizatorilor, cele mai multe vizite s-au înregistrat la Muzeul de Artă Vizuală Galați, Muzeul de Istorie „Paul Păltănea”, Complexul Muzeal de Științele Naturii și Muzeul Istoriei, Culturii și Spiritualității Creștine.

Acasa Recente Radio Județe