Înapoi la știri

eveniment cultural între România și Albania în județul Galați

06 Aug 2025
4 minute min
Maria Simionescu

eveniment cultural între România și Albania în județul Galați

O vizită importantă a avut loc zilele trecute în județul Galați, unde reprezentanți ai ambasadei Albaniei au discutat despre colaborări culturale și istorice cu autoritățile locale. Potrivit unui discurs al Geta Eftimie, directorul adjunct al Bibliotecii Județene Galați, istoria relațiilor dintre cele două state este plină de importante conexiuni culturale și naționale.

Aceasta a menționat că fondatorul bibliotecii județene a fost și primul președinte al Societății Albaneze Drita din București, care a avut un rol esențial în mișcarea de emancipare națională albaneză. De asemenea, a fost adus în discuție și numele lui Ismail Qemal bej Vlora, cel care a citit declarația de independență a Albaniei chiar la București și a fost președinte al Comisiei Europene a Dunării, o instituție legată de istoria Bibliotecii Județene din Galați, citează viata-libera.ro.

Ambasadoarea E.S. Enkeleda Merkuri s-a declarat încântată de inițiativele culturale ale bibliotecii, menționând în special un proiect în curs de finalizare: o antologie bilingvă româno-albaneză, realizată de Elsa Stavro, poetă și doctor în Istorie, și bibliotecarul Adi G. Secara Halilbey. Aceasta va fi publicată la editura „Axis libri” a bibliotecii și include poeziile a 50 de scriitori din Galați, Brăila și Tecuci. Potrivit sursei, în timpul discuțiilor a fost propusă și mediatizarea cinematografiei albaneze și a dramaturgiei, pe lângă celebrele opere ale lui Ismail Kadare și Nicolae Iorga.

În cadrul întrevederii, s-au abordat și teme legate de turismul cultural, urmând să fie organizate evenimente comune, precum lansarea antologiei „Păsări și zei, de la Dunăre la Adriatică”, expoziții și întâlniri cu comunitatea albaneză din România. La finalul vizitei, Adi Secara a menționat că ambasadoarea Merkuri a făcut o donație de cărți și publicații bibliotecii „V. A. Urechia”, inclusiv numărul special al revistei de științe politice „Polis”, dedicat Albaniei.

În interviul acordat Ioanei Cristea Dragulin, ambasadoarea a subliniat importanța spiritului european, a cooperării și înțelegerii pașnice între culturi, marcând astfel începutul mandatului său diplomatic în România. Evenimentul a avut loc într-o atmosferă de armonie, fiind marcat și de trecerea delegației pe străzile istorice ale Bucureștiului, printre care strada Tirana, unde a avut loc citirea declarației de independență a Albaniei de către Ismail Qemal, în 1912, în urmă cu mai bine de un secol.

Alte postari din Cultura
Cultura

Iubitorii muzicii de cameră sunt invitați la un recital de excepție în Galați

Pe 14 mai 2026, începând cu ora 18:00, melomanii sunt așteptați la o seară artistică specială la Sala Rondă a Centrului Cultural „Dunărea de Jos” din Galați. Evenimentul, intitulat „Dialog intim cu vioară și pian”, îi va avea ca și protagoniști pe Juliya Belyanevich (vioară) și Ludmila Sokolova (pian).

Cultura

Festivalul Gulliver onorează mari personalități ale teatrului de animație

Festivalul Internațional de Animație „Gulliver” începe joi, 21 mai, cu o serie de activități culturale și educative, printre care se numără expoziția „In Memoriam Cristian Pepino și Stelian Stancu” - „Destine dedicate teatrului”. Aceasta este dedicată celor două figuri marcante ale teatrului de animație din România, Cristian Pepino și Stelian Stancu.

Cultura

Gabriel Gherbăluță își prezintă creația la întâlnirea literară recentă

Poetul Gabriel Gherbăluță, cunoscut ca GG, a citit recent douăsprezece poeme din cele două volume în pregătire, "Mă numesc Gabriel și sunt sonetodependent" și "Adicții". Evenimentul a avut loc vineri și a fost bine primit de cei prezenți, care l-au recunoscut ca autor al tărâmului său poetic, Poezoland, consacrat în literatura română.

Cultura

Galațiul a atras peste 20.000 de vizitatori în Noaptea Muzeelor 2026

Peste 20.000 de persoane au vizitat muzeele și spațiile culturale din Galați pe 23 mai 2026, în cadrul evenimentului Noaptea Muzeelor. Conform organizatorilor, cele mai multe vizite s-au înregistrat la Muzeul de Artă Vizuală Galați, Muzeul de Istorie „Paul Păltănea”, Complexul Muzeal de Științele Naturii și Muzeul Istoriei, Culturii și Spiritualității Creștine.

Acasa Recente Radio Județe